Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Haziran 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Akşam Lisesi Nedir? Akşam Lisesi Ücreti Ne Kadar?

Akşam Lisesi Nedir? Akşam Lisesi Ücreti Ne Kadar?

Akşam Lisesi Nedir? Akşam Lisesi Ücreti Ne Kadar?

2012 yılından itibaren uygulanmaya başlayan 4+4+4 sistemiyle beraber her öğrencinin lise mezunu olması zorunluluğu geldi. Bununla beraber örgün eğitimde başarılı olamayan ya da hem çalışmak hem de lise mezunu olmak isteyenler için alternatif kurumlar önem kazandı. Bu yazımızda yukarıda bahsettiğimiz alternatif öğretim kurumlarından biri olan akşam lisesi hakkında merak edilen soruları yanıtladık. Yazımızda, “Akşam lisesi nedir? Akşam lisesi ücreti ne kadar? Akşam liselerinden dersler nasıl işleniyor?” gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Esnek Ders Saatleri ile Lise Diploması Sahibi Olun

Akşam liselerinin temel amacı, öğrencilere lise diploması vermektir. Kimi meslek liselerinin akşam lisesi olduğu gibi, bu işi genellikle özel okullar üstleniyor. Örgün eğitimdeki tüm derslerin aynı program doğrultusunda işlendiği bu kurumlarda dersler, akşam saatlerinde, genellikle 17.00’den sonra yapılıyor. Bu sayede gündüz çalışmak zorunda olan öğrenciler akşamları derslerine ve sınavlarına girebiliyor. Akşam lisesine gidebilmek için belli şartlar olduğunu söylemeden de geçmeyelim. Bir öğrencinin akşam lisesine gidebilmesi için iki kriter bulunuyor:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak ya da
  • İki sene sınıfta kalarak örgün eğitimin dışına çıkarılmış olmak

Akşam Liseleri ile İlgili Merak Edilen Sorular

Akşam liselerinde hangi dersler işleniyor?

Akşam liselerinde Türk dili ve edebiyatı, matematik, tarih, fizik, kimya, biyoloji, beden eğitimi gibi örgün eğitimde verilen tüm dersler işleniyor.

Akşam liselerinde devam zorunluluğu var mı?

Akşam liseleri diğer tüm okullar gibi milli eğitimin sınıf geçme yönetmeliğine tabi. Bu nedenle bu okullarda devam zorunluluğu var. Ancak, özel okul idarelerinin bu konuda esnek olduğunu söyleyebiliriz.

Akşam lisesi sınavları zor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu okullarda da normal eğitim programı uygulanıyor. Doğal olarak yazılı sınavlar da müfredata göre yapılıyor. Bu noktada şunu da söyleyelim. Akşam liselerinin sınavları diğer okullara nazaran çok daha kolay oluyor.

Akşam lisesinden mezun olan öğrenci üniversiteye girebilir mi?

Bu tür okullardan mezun olan öğrenciler Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YKS) herhangi bir sınırlama olmadan girerek diledikleri lisans ya da ön lisans programına yerleşebilirler.

Akşam lisesi ücreti ne kadar?

Akşam liseleri özel okullar olduğu için fiyatları da okulların politikasına göre değişiklik gösteriyor. İstanbul’da bir akşam lisesinin ortalama ücreti yıllık 3000-4000 TL arasında değişiyor.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz