Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Haziran 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Davranış Puanının İndirilmesi Nedir?

Davranış Puanının İndirilmesi Nedir?

Davranış Puanının İndirilmesi Nedir?

Liselerde disiplin cezası alan öğrenciler davranış puanının indirilmesi ile de karşı karşıya kalıyor. Bu yazımızda davranış puanının indirilmesi nedir? Hangi durumlarda davranış puanı indirilir ve bu durum nelere yol açar gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Davranış Puanı Nedir?

Liseye başlayan her öğrenciye, her sene başında 100 davranış puanı verilir. Bu puan, okul içindeki kurallara uygun davranmanız durumunda mezun olana kadar değişmez. Ancak herhangi bir disiplin cezası almanız durumunda, cezanın büyüklüğüne göre bu puan düşer. Mezun olduğunuzdaki puanınız hayatınızın geri kalan kısmında sizlerle gelecektir. Herhangi bir güvenlik soruşturmasında bu puan okulunuzdan istenecektir. Özellikle Polis Meslek Yüksekokulu ve Millî Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen öğrenciler için bu puan hayati önem taşımaktadır.

Liselerde Hangi Ceza Kaç Puan Düşürür?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceza puanı, aldığınız cezanın büyüklüğüne göre uygulanır. Disiplin cezasına göre uygulanacak ceza puanları aşağıdaki gibidir:

Kınama cezası: 10 Puan
Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası: 20 Puan
Okul değiştirme cezası: 40 Puan
Örgün eğitimin dışına çıkarılma cezası: 80 Puan

DİKKAT! Disiplin cezasına neden olan fiil ya da davranışın aynı sene içinde tekrarlanması durumunda ceza puanı katlanarak uygulanır.

Sene sonunda yapılan Öğretmenler Kurulu’nda cezalar onaya sunulur. Kurulun affetmesi halinde ceza puanı silinir. Aksi takdirde ceza puanı resmiyet kazanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz