Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Lisede Kopya Çekmek Disiplin Suçu mu?

Lisede Kopya Çekmek Disiplin Suçu mu?

Lisede Kopya Çekmek Disiplin Suçu mu?

Lise öğrencileri, yoğun ders programı içinde çalışamadıkları bazı sınavlar için kopya çekme yoluna başvurabiliyorlar. Herkesin takdir edeceği üzere kopya çekmek, etik olarak doğru bir davranış değil. Peki lisede kopya çekmek disiplin suçu mu? Kopya çeken öğrenciye ne olur? Yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Kopya Çekerseniz Ceza Alabilirsiniz

Lise hayatını boyunca herhangi bir sınavda kopya çekerseniz ya da kopya çekilmesine yardımcı olursanız Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 164. maddesinin ı fıkrasına göre kınama cezası alırsınız. Ayrıca bu suç nedeniyle davranış puanınızdan 10 puan düşürülür. Eğer daha önce bir disiplin cezanız varsa, kınama cezasının bir üstü olan “okuldan kısa süreli uzaklaştırma” cezasına da çarptırılabilirsiniz. Bununla birlikte ilgili sınav notunuz da “K” olarak girilir ve 0 puan ile değerlendirilir.

Unutmayın ki sadece kopya çekmek değil, çekene yardımcı olmak da suçtur. liserehber.com ailesi olarak derslerinize iyi çalışmanızı be ahlak dışı yöntemlere başvurmamanızı temenni ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz