Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Haziran 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Meslek Lisesi Kötü mü?

Meslek Lisesi Kötü mü?

Meslek Lisesi Kötü mü?

Ortaokulu bitirip de lise çağına gelen öğrenciler LGS’den iyi bir puan alıp hayallerindeki liseye yerleşmek istiyorlar. Sınavdan istediği puanı alamayanları ise farklı seçenekleler bekliyor. O seçeneklerden birisi de mesleki ve teknik anadolu liseleri. Diğer bir deyişle meslek liseleri. Ancak toplumda ne yazık ki meslek liselerinin kötü okullar olduğuna dair bir algı mevcut. Peki gerçekten meslek lisesi kötü mü? Meslek liselerine gidenler başarısız mı? Gelin birlikte karar verelim.

Mesleki Eğitim Nedir?

En basit tanımıyla meslek lisesi, mesleki eğitim verilen okullardır. Bu durumda akıllara gelen ilk soru “Mesleki eğitim nedir” olacaktır. Bu sorunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz: “Sanayi, ticaret, tekstil, inşaat, turizm, kimya, tarım, sağlık ve benzeri alanlarda piyasaların ihtiyaç duyduğu nitelikte işgücünün yetiştirilmesini amaçlayan eğitim programıdır.” Tanımdan da anlaşılacağı üzere mesleki eğitimde amaç, ekonomik sektörler için doğru elemanı yetiştirmektir. Bu nedenle meslek liselerinde akademik ders yoğunluğundan ziyade, meslekî ders içeriklerinin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Zannedilmesin ki meslek liselerinde temel kültür dersleri yok. Mesleki derslerle beraber kültür dersleri de aynı ciddiyetle işenmeye devam ediyor.

Meslek liselerini bir adım öne çıkaran en önemli unsur ise her öğrencinin staj yapmak zorunda olması. Meslek liselerinde yapılan staj sayesinde öğrenciler, çalışma hayatı ile genç yaşta tanışıyor. Böylece sınıfta öğrenilen teorik bilgiler pratiğe dönüşüyor.

Sanayisi gelişmiş ülkelerin meslek liselerine verdiği önemi de göz önüne aldığımızda mesleki eğitimin önemini bir kere daha görebiliriz. Her alanda bir sanayi atılımı içinde olan Türkiye’nin 2023 hedefleri için de meslek liseleri önemli bir yer tutuyor.

Meslek Lisesinde Hangi Alanı Tercih Etmeliyim?

Mesleki ve teknik anadolu liseleri elliden fazla alanda öğretim yapıyor. Bu noktada da meslek lisesinde hangi alanı tercih etmeliyim? sorusu önem kazanıyor. Sorunun cevabı ise gayet basit. Tercih sırasında dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli kriter, tercih edeceğiniz alana dair merakınız ve yeteneğiniz. Öğrencinin ilgi alanına ve yeteneğine göre yapılmış bir yerleştirme, en doğru yerleştirmedir. İş başında eğitimle, öğretmenleriniz, bu yeteneklerinizi en üst noktaya çıkarmak için her şeyi yapacaklardır.

Meslek Lisesi Mezunları Ne İş yapar?

Meslek lisesinden mezun olan öğrenciler eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de iş yeri açma belgesine sahip olup teknisyenlik unvanı kazanırlar. Üniversite sınavına girerek yeterli puanı aldıkları takdirde istedikleri lisans ya da ön lisans bölümlerine katsayı sorunu yaşamadan yerleşebilirler.

Bütün bunların ardından “meslek lisesi kötü mü?” sorusunun yanıtını “tabi ki hayır” şeklinde veriyoruz. Milli Eğitimin son yıllarda sıkça kullandığı şu slogan da bizi destekliyor: “Meslek lisesi, memleket meselesi!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz