Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Meslek Lisesi Staj Süreci

Meslek Lisesi Staj Süreci

Meslek Lisesi Staj Süreci

Ülkemizde her yıl yüzbinlerce öğrenci meslek liselerine kayıt oluyor. Bu okullar, teorik bilginin yanında pratik bilgilerin de verildiği, iş başında eğitim anlayışının esas alındığı kurumlar. Bir öğrencinin meslek lisesinden mezun olabilmesi için alanıyla ilgili bir işletmede staj yaması gerekiyor. Bu yazımızda meslek lisesi staj süreci ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, öğrencilerine kültür derslerinin yanında alan ile ilgili ciddi bir eğitimin verildiği kurumlar. Öğrenciler, bu okullarda okudukları süre boyunca, atölyelerde aldıkları dersler sayesinde alanları ile ilgili temel bilgileri alıyorlar. İş bu bilgileri gerçek hayata uygulama aşamasına geldiğinde ise devreye staj süreci giriyor. Staj sayesinde okulda edinilen bilgiler, sektörel gerçeklerle ve iş yaşamıyla birleşiyor. Öğrenciler, genç yaşta iş deneyimi de ediniyorlar. Meslek lisesi staj süreci ile ilgili merak edilen sorular şunlar:

Stajla İlgili Merak Edilen Sorular

Meslek lisesinde staj zorunlu mu?

Evet, her meslek lisesi öğrencisi için staj zorunlu.

Meslek lisesi stajı ne zaman başlıyor?

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde “Anadolu Teknik” ve “Anadolu Meslek” olarak iki grup var. Bu grupların staja başlama süreleri değişiklik gösteriyor. Anayolu Teknik Lisesi öğrencilerinin stajı 11. ve 12. sınıfın sonundaki yaz döneminde yapılıyor. Anadolu Meslek Lisesi öğrencilerinin stajı ise 12. sınıfı okudukları sene içinde yapılıyor. Haftanın iki günü okula gelen öğrenciler, üç gün işletmelerine girerek stajlarını tamamlıyorlar.

Meslek lisesi öğrencileri staj yerini nasıl buluyor?

İlk aşamada öğrencilerin staj yapacakları yerleri kendilerinin bulması gerekiyor. İşletmelere giderek meslek lisesi staj başvurusu yapıldıktan sonra anlaşılan kurumlar ile ilgili resmi işler, işletme ile okul idaresi arasında hallediliyor. Peki meslek lisesi öğrencisi staj yeri bulamazsa ne olur? Bu durumda devreye okullar giriyor. Daha önceki öğrencilerin staj yaptıkları yerler ile irtibata geçilerek öğrencinin staj yeri bulması sağlanıyor.

Meslek lisesi öğrencisi staj maaşı alıyor mu? Maaş ne kadar?

Evet, meslek lisesi öğrencileri staj yaptıkları süre boyunca maaş alıyor ve sigortalanıyor. Meslek lisesi staj maaşı 2020 yılı sonuna kadar en az 631 TL olarak ödendi. İşletmenin politikasına göre bu maaş daha da artabiliyor. İşletmeler bu ücreti devletten tahsil ediyor.

Staj defteri nedir?

Her öğrencinin staj boyunca yaptıklarını kayıt edebilmesi için bir staj defteri bulunuyor. Öğrenciler staj defterini okul idaresinden temin ediyor. Dönem sonunda bu defterler ilgili müdür yardımcısına teslim ediliyor.

Staj denetlemesi nasıl yapılıyor?

Meslek lisesinde okuyup da staj yapan her öğrencinin bir koordinatör öğretmeni bulunuyor. Bu öğretmenler her hafta staj yerlerine denetime giderek kontrolü sağlıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz