Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Meslekî Eğitim Merkezi Nedir?

Meslekî Eğitim Merkezi Nedir?

Meslekî Eğitim Merkezi Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2021 yılının aralık ayında başlattığı uygulama ile tüm meslek liselerinde mesleki eğitim merkezleri açılacak. Peki meslekî eğitim merkezi nedir? Meslekî eğitim merkezi ne işe yarar? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için verdik.

Hem Diploma Hem Diploma Sahibi Olun

Meslekî eğitim merkezi uygulaması halihazırda zaten uygulanmaktaydı. Çıraklık okulu olarak da bilinen bu uygulamaya, örgün eğitimin dışına çıkması muhtemel öğrenciler yönlendiriliyordu. Son yıllarda bu okulların kapasitesinin dolmaya başlaması ve yüz binlerce lise öğrencisinin örgün eğitim kurumlarına devam etmemesi nedeniyle bakanlık bu kurumların sayısını artırma kararı aldı. Bu nedenle ülke genelindeki tüm meslek liseleri bünyesinde meslekî eğitim merkezi açılması kararlaştırıldı. Bu uygulamanın en büyük özelliği öğrencilerin alanı ile ilgili bir kurumda çalışarak mesleğin tüm inceliklerini öğrenmesi. Bununla birlikte bu uygulamayı tamamlayan öğrenciler ustalık belgesi ve lise diploması almaya hak kazanıyor.

Meslekî Eğitim Merkezine Gitmeli miyim?

Programın duyurulmasının ardından birçok meslek lisesi öğrencisi “Meslekî eğitim merkezine gitmeli miyim?” diye sormaya başladı. Bu noktada sizlere tavsiyemiz örgün eğitimin içinde kalma durumunuz varsa kendi programınızı bırakmamanız yönünde olacak. Ancak not ortalaması ya da devamsızlık yüzünden sınıfta kalma durumunuz varsa meslekî eğitim merkezine geçiş yapabilir, böylece ustalık belgesine sahip olabilirsiniz.

Meslekî Eğitim Merkezi Hakkında Merak Edilenler

Mesleki eğitim merkezleri hakkındaki başlıca soruları sizler için yanıtladık. İşte en çok merak edilen sorular…

Meslekî eğitim merkezinde kaç gün işe kaç gün okula gidilir?

Meslekî eğitim merkezine devam eden öğrenciler haftanın 4 günü işletmeye 1 günü ise okula devam ederler.

İş yerini okul mu öğrenci mi ayarlar?

Bu programda iş yerlerini öğrenci ayarlar. Ancak meslek liselerinin staj süreci kapsamında irtibatta olduğu kurumlar vardır. Öğrencilere bu durumların listesi verilerek işletme bulması kolaylaştırabilir.

Meslekî eğitim merkezine giden öğrenci maaş alır mı?

Meslekî eğitim merkezleri kapsamında çalışan öğrenciler de stajyer kabul edilir. Bu nedenle öğrenciler asgari ücretin 1/3’ünü maaş olarak alırlar. Böylece hem para kazanıp hem meslek öğrenirler.

Meslek eğitim merkezi diploması diğer diplomalardan farklı mı?

Bu sorunun net yanıtı “hayır”. Buradan alınan diploma ile örgün eğitim diploması arasında herhangi bir fark yok. Aynı zamanda mezun olan öğrenci isterse üniversite sınavlarına da eşit koşullarda girebilir.

Çıraklık okulunda sınıfta kalma var mı?

Bu uygulamada sınıfta kalma diye bir şey yok. Haftanın bir günü Türk dili ve edebiyatı, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ve tarih derslerini görecek. Dersten geçme usulü ile öğrenim göreceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz