Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Askerlik Durumu

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Askerlik Durumu

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Askerlik Durumu

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı son düzenleme ile birlikte mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin sayısı oldukça arttı. Bu durum da “mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin askerliği tecil edilir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Bu yazımızda meslek eğitim merkezi öğrencilerinin askerlik tecil durumu ile ilgili bilgileri sizlere sunuyoruz.

Lise Öğrencilerinin Askerliği Tecil Ediliyor

Bilindiği üzere liseye devam eden öğrencilerin askerlikle ilgili bir sorunu bulunmuyor. Hatta mezuniyetten sonra da 22 yaşını doldurana kadar erkek öğrencilerin askerliği otomatik olarak tecil ediliyor. Bu durum, mesleki eğitim merkezi öğrencileri için de geçerli. 22 yaşını doldurana kadar mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin askerlikle bir ilgisi bulunmuyor.

22 Yaşını Dolduranlara Askerlik Yolu

Meslek eğitim merkezi (MESEM) kayıtları her yaş grubuna açık. İster 15 yaşında ister 30 yaşında olun meslek eğitim merkezine kayıt olarak meslek sahibi ve lise mezunu olabilirsiniz. Ancak 22 yaşını doldurmuş olan MESEM öğrencilerinin askerliği tecil edilmiyor.

Millî Savunma Bakanlığı’nın askerliğe alım genelgesinde yer alan “Mesleki eğitim merkezleri ile meslek okullarında eğitim görenlerin askerlikleri, 22 yaşını geçmemek üzere kurs veya okulun bitiş tarihine kadar ertelenir.” ifadesi bu durumu açıkça belirtiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz