Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Haziran 2022
liserehber.com
Anasayfa » Eğitim » Onur Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Onur Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Onur Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Liselerde karne dönemi yaklaşırken en çok sorulan soruların başında “onur belgesi nedir” geliyor. Öğrenciler, onur belgesi alma şartları konusunda merak yaşıyor. Bu yazımızda “Onur belgesi nedir? Nasıl onur belgesi alabilirim?” gibi soruların yanıtlarını açık biçimde vereceğiz.

Onur Belgesi Alma Şartları

Lise öğrencilerinin sene içindeki örnek davranışlarını ödüllendirmek amacıyla verilen belgeye onur belgesi denir. Onur belgesini almak için gerekli şartlar Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği içinde belirtilmiştir. Dönem sonunda öğretmenler tarafından aşağıdaki şartlardan en az birini taşına öğrenciler, onur belgesini almak için Onur Kurulu’na teklif edilir. Onur Kurulu, yaptığı değerlendirme neticesinde bu belgeyi almaya hak kazanan öğrencileri açıklar ve karne ile beraber belge öğrenciye verilir, e-okul sistemine işlenir. Onur belgesi almak için gerekli kriterler şunlardır:

a) Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanarak örnek olmak,

b) Bilimsel projelerle sosyal etkinliklere katılmak, bu çalışmalarda liderlik yapmak, yapılan etkinliklerde eğitime katkıda bulunmak ve üstün başarı göstermek,

c) Okul araç-gereç ve donanımlarıyla çevreyi koruma ve gözetmede davranışlarıyla örnek olmak,

ç) Görgü kurallarına uymada ve insan ilişkilerinde örnek olmak,

d) Trafik kurallarına uymada örnek davranışlar sergilemek,

e) Bilişim araçlarını kullanmada iyi örnek olacak davranışlar sergilemek,

f) Okula ve derslere düzenli olarak gelmek, bu yönde arkadaşlarına iyi örnek olmak,

g) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Zorunlu göç mağdurları, mülteci ve sığınmacılar, gazi ve şehit yakınları, doğal afetlerden etkilenenler, yaşlı, yetim, öksüz, güçsüz, engelli ve benzeri durumda olanlar ile diğer yardıma ihtiyaç duyanlara yönelik yürütülen toplum hizmetlerinde görev almak,

ğ) Alınan sağlık ve güvenlik tedbirlerine uyarak konuyla ilgili örnek davranışlar sergilemek

Tüm bu kriterlerin dışında öğretmenlerin gözlemlediği farklı bir güzel davranış da onur belgesini almayı sağlayabilir.

Devamsızlığı Olan Öğrenci Onur Belgesi Alabilir mi?

Öğrenciler arasında beş günden fazla devamsızlığı olan öğrencinin onur belgesini alamayacağı yönünde yaygın bir söylenti bulunuyor. Ancak bu söylenti gerçeği yansıtmıyor. Onur belgelerinin verilmesinde devamsızlık sayısının doğrudan bir etkisi yoktur. Sadece sene içinde davranış puanı indirilen öğrenciler bu belgeyi alamazlar. Diğer bir deyişle disiplin cezası alan öğrenci onur belgesi alamaz. Bir öğrenci sene içinde birden fazla belge alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz