Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2022
liserehber.com
Anasayfa » Meslek Lisesi Alanları » Sivil Havacılık Alanı

Sivil Havacılık Alanı

Sivil Havacılık Alanı

Dünyada ve ülkemizde günden güne büyüyen sivil havacılıkta, kalifiye eleman ihtiyacı da aynı oranda artıyor. Rekabetin yoğunlaştığı havacılık sektöründe çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve aynı zamanda operasyonel düzeydeki faaliyetlere hâkim bireylere ihtiyaç vardır. Sektörün bu ihtiyacını karşılamak adına bazı meslek liselerimizde sivil havacılık alanı bulunuyor. Bu yazımızda “Sivil havacılık alanı nedir? Sivil havacılık çalışma alanları nelerdir? Hangi okullarda bu alan var?” gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Hadi başlayalım!

Sivil havacılık alanının amacı, eğitim – öğretim programları ile hava yolu işletmeleri ve havaalanlarının değişik faaliyet alanlarında aynı zamanda havacılık sektörü ile ilişkide olan diğer işletmelerde çalışacak nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir. Meslek liselerimizde bu alanla ilgili sadece “yer hizmetleri dalı” bulunmaktadır.

Sivil Havacılık Çalışma Alanları Nelerdir?

Sivil havacılık alanından mezun olanlar, mezuniyet sonrası yeterliliklerine göre havaalanı işletmelerinde görev alabilirler. Sivil havacılık mezunlarının çalışma alanları şunlardır:

  • Kabin hizmetleri
  • Hava yolu şirketleri
  • Hava yolu şirketlerinin genel müdürlükleri

Son yıllarda yapılan atılım ile hemen hemen her ilimizde bir havaalanı açılması ve İstanbul’a yapılan üçüncü havaalanı düşünüldüğünde sivil havacılık hizmetlerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu alandan mezun olan öğrenciler, meslek lisesinden sonra “Yükseköğretim Kurumları Sınavında” (YKS) başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerin ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

Sivil Havacılık Alanı Olan Liseler

Bu alan, son yıllarda artan ihtiyaç doğrultusunda 2015 yılından itibaren mesleki ve teknik anadolu liselerinde okutulmaktadır. Şu anda sayısı az olsa da her geçen gün bu alanın yer aldığı okul sayısında da artış görülmektedir. 2021 itibarıyla sivil havacılık alanın olduğu meslek liseleri şunlardır:

ŞehirOkulWeb Sitesi
İstanbul (Bağcılar)Abdurrahman ve Nermin Bilimli MTALhttps://anbilimli.meb.k12.tr/
İstanbul (Pendik)Hezarfen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesihttps://hezarfenmtal.meb.k12.tr/
İstanbul (Arnavutköy)Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesihttps://bollucaimkb.meb.k12.tr/
İstanbul (Avcılar)Mehmet Emin Horoz MTALhttps://mehmeteminhoroz.meb.k12.tr/
Ankara (Çankaya)Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesihttps://ayrancimtal.meb.k12.tr/
Ankara (Pursaklar)Güzide Ülker Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesihttps://guzideulkertml.meb.k12.tr/
Rize (Pazar)Pazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesihttps://pazareml.meb.k12.tr/

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz