Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Haziran 2022
liserehber.com
Anasayfa » Meslek Lisesi Alanları » Uçak Bakım Alanı Nedir?

Uçak Bakım Alanı Nedir?

Uçak Bakım Alanı Nedir?

Son yıllarda ülkemizde büyük bir hızla gelişen alanların başında havacılık geliyor. Hemen hemen her şehrimize yapılan havaalanları sayesinde havayolu taşımacılığı gittikçe önem kazanıyor. Hem hızlı hem de ekonomik olması nedeniyle havayolu taşımacılığı tercih ediliyor. Bunun yanı sıra savunma sanayi alanında yapılan yatırımlar da uçakların önemini daha da attırdı. Artan uçak sayısı nedeniyle bu uçakların bakımını yapabilecek nitelikli personel ihtiyacı da günden güne artıyor. Bu yazımızda meslekî ve teknik eğitim kapsamında eğitim veren uçak bakım alanı konusunu ele aldık. Uçak bakım alanı nedir? Hangi liselerde uçak bakım alanı var? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Uçak Bakım Alanı Nedir?

Ülkemiz, sivil havacılık ile ilgili kuralları belirleyen Joint Aviation Authorities (JAA)’in tam üyesidir. Bu nedenle havacılık ile ilgili tüm prosedürler bu kurumun standartları dahilinde belirlenmektedir. Liselerde uçak bakımı bölümü de bu standartlara göre şekillenmiştir. Uçak bakımı, uçak gövde-motor ve uçak elektronik sistemleri ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Son zamanlarda gittikçe önem kazanan bu bölümü barındıran okulların sayısı da hızla artmaktadır. Bu alanın iki alt dalı bulunuyor:

  • Uçak Gövde-Motor
  • Uçak Elektronik

Kariyer ve İş Olanakları

Alan tercihlerinde en büyük etken, mezun olduktan sonra iş bulabilme ve kariyer yapabilme olanaklarıdır. Tüm bunların ardından akıllarda “Uçak bakım alanından mezun olanlar nerelerde çalışabilir?” sorusu beliriyor. Uçak bakımı geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü uçak bakımı alanında çalışabilecek nitelikli personel ihtiyacı gittikçe artıyor. Bu alandan mezun olanlar uçak bakım teknisyeni unvanına sahip oluyor. Uçak bakımı alanından mezun olan öğrenciler;

  • Sivil uçak bakım merkezleri
  • Askerî hava ikmal bakım merkezleri
  • Uçak fabrikaları

gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam ediliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda uçak bakım alanının geniş bir iş ve çalışma alanı olduğunu söyleyebiliriz. Kariyerine bu alanda devam etmek isteyen öğrenciler, YKS’de aldıkları puana göre alanın lisans ya da ön lisans bölümlerini tercih edebilirler.

Uçak Bakım Alanı Liseleri

Ülkemizde uçak bakım alanına sahip olan meslek liselerinin sayısı gittikçe artıyor. Şu an itibarıyla uçak bakım alanında eğitim veren liseler şunlar:

ŞehirOkulWeb Sitesi
Antalya (Aksu)Aksu Uçak Bakım Teknolojisi MTALaksuucakbakim.meb.k12.tr/
İstanbul (Bağcılar)Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesibagcilarmtal.meb.k12.tr/
İstanbul (Sultanbeyli)Sultanbeyli Sabiha Gökçen MTALisgokcen.meb.k12.tr/
Kocaeli (Başiskele)Başiskele Selim Yürekten MTALbasiskelesymtal.meb.k12.tr/
Konya (Ereğli)Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi759765.meb.k12.tr/
Ankara (Yenimahalle)Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesigatemgazi.meb.k12.tr/
Ankara (Kızılcahamam)Şehit Hakan Gülşen MTALtusassehithakan.meb.k12.tr/
Erzincan (Merkez)Hezarfen Ahmet Çelebi MTALhezarfen24.meb.k12.tr/
Bursa (Osmangazi)Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesibursahurriyeteml.meb.k12.tr/
Kayseri (Melikgazi)Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesimerkezmtal.meb.k12.tr/
Eskişehir (Tepebaşı)Sabiha Gökçen MTALsabihagokcenmtal.meb.k12.tr/
İzmir (Selçuk)Selçuk Şehit Polis Demet Sezen MTALselcukmtal.meb.k12.tr/

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz